Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Wykorzystywane są między innymi w ortopedii, reumatologii i neurologii, pozwalają zobrazować fizjologiczne struktury oraz patologiczne zmiany w organizmie. Mowa o badaniach obrazowych. Czy znasz popularne metody diagnostyki obrazowej? Zapoznaj się z najpowszechniejszymi typami.
Najpopularniejsze metody diagnostyki obrazowej:
- Poznaj bliżej badania obrazowe, czyli skuteczną metodę diagnozowania wielu schorzeń
- Odkryj zasady popularnego USG
- Dowiedz się, jaka jest najstarsza metoda obrazowania w medycynie
- Zapoznaj się z przesłankami do wykonania tomografii komputerowej
- Przyjrzyj się bliżej rezonansowi magnetycznemu
Badania obrazowe – skuteczny sposób diagnozowania wielu chorób
Badania obrazowe to zbiór badań wykorzystujących różne techniki takie jak pole magnetyczne, promieniowanie rentgenowskie, ultradźwięki, dzięki którym możliwe jest dostrzeżenie fizjologicznych struktur i zmian patologicznych w organizmie. Dzięki nim można zobrazować zwyrodnienia, złamania, torbiele, guzy, martwice, stany zapalne czy zmiany zanikowe. Badania obrazowe są podstawą procesu diagnostycznego czy monitorowania efektów leczenia.
Powszechnie badania obrazowe stosowane są w neurologii, nefrologii, onkologii, pulmonologii, ortopedii czy reumatologii. Najpopularniejsze rodzaje badań to USG, RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W trosce o największą skuteczność badań do niektórych badań należy się odpowiednio przygotować.
USG – proste i bezpieczne badanie obrazowe
Popularne USG to ultrasonografia, czyli wykorzystanie ultradźwięków. Niesłyszalne dla człowieka fale akustyczne rozchodzą się po ciele i odbijają, powracając do detektora głowicy urządzenia, a następnie przetwarzane są przez system w widzialny obraz. Pozwala to na zobrazowanie tkanek miękkich w czasie rzeczywistym. USG jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, które można wykonywać nawet u noworodków. Za pomocą ultrasonografu można wykonać następujące badania:
- zewnętrzne USG, czyli głowica przykładana jest do powierzchni skóry,
- wewnętrzne USG, a więc badanie transwaginalne, gdy głowica aparatu umieszczana jest wewnątrz pochwy,
- endoskopowe USG, gdy głowica zlokalizowana jest na końcu sondy wprowadzanej do wnętrza ciała.
W Dolnośląskim Centrum Medycznym dostępnym w wygodnej lokalizacji we Wrocławiu można wykonać m.in. następujące badania:
- USG tarczycy,
- USG węzłów chłonnych,
- USG jamy brzusznej,
- USG piersi.
Pełen opis badań jest dostępny na stronie: https://www.dcg.wroclaw.pl/diagnostyka-obrazowa-usg-wroclaw.html. Warto wiedzieć, że DCG przyjmuje pacjentów zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ.
RTG – najstarsza metoda obrazowania w medycynie
Badania rentgenowskie znane jako RTG to najstarszy rodzaj badania obrazowego. Wykorzystuje promieniowanie X. W czasie badania pacjent znajduje się pod lampą rentgenowską emitującą promieniowanie. Cząsteczki przechodzące przez ciało są pochłaniane w różnym stopniu. Te, które nie są pochłonięte, trafiają na detektor i w ten sposób tworzony jest obraz diagnostyczny.
Badanie rentgenowskie jest wykorzystywane między innymi:
- w ortopedii – przy schorzeniach i urazach układu ruchu,
- w stomatologii,
- w ocenie stanu tkanki płucnej.
Co istotne, RTG nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży.
Tomografia komputerowa – kiedy jest wykonywana?
Tomografia komputerowa to jeszcze jedno badanie wykorzystujące promieniowanie X, a więc rentgenowskie. Pacjent jest wprowadzany do specjalnej tuby, podczas badania wokół niego porusza się lampa rentgenowska wraz z detektorami. Wykonywanie zdjęć pod różnym kątem pozwala na tworzenie obrazów 2D oraz 3D.
Badanie wykonywane jest szczególnie w:
- onkologii,
- pulmonologii,
- laryngologii
Badania nie zaleca się wykonywać zbyt często, nie powinno się przeprowadzać go również u kobiet w ciąży.
Rezonans magnetyczny – czym się cechuje?
Rezonans magnetyczny również znajduje się w katalogu badań obrazowych wykonywanych najczęściej. Do przeprowadzenia RM wykorzystuje się fale radiowe i pole magnetyczne. W ten sposób można obrazować tkanki dla diagnostyki, w których kluczowe są detale czynnościowe oraz anatomiczne.
Najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny:
- głowy – ocenia się przysadkę, mózgowie, nerwy czaszkowe,
- stawów – zarówno kręgosłupa, jak i obwodowych,
- jamy brzusznej,
- miednicy mniejszej.
Urządzenie do przeprowadzenia rezonansu przypomina tomograf. Rezonans jest jednak bezpieczniejszą opcją niż TK ze względu na brak promieniowania X i stosowania środków kontrastowych pozbawionych jodu. Rezonansu nie można przeprowadzać u osób mających w ciele elementy metalowe, niektóre implanty oraz urządzenia medyczne.
Badania obrazowe to niejednokrotnie główny czynnik pozwalający na postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Jeśli lekarz kieruje Cię, by je wykonać, umów się na odpowiednie badanie bez zbędnej zwłoki.