środa, 24 kwietnia

Podejrzenie POChP: sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) jest chorobą występującą na całym świecie, diagnozowaną u przedstawicieli wszystkich ras i obu płci. Szacunkowo choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce jest to około 2 milionów osób. Podejrzenie POChP z reguły pojawia się dopiero w momencie, gdy objawy choroby są na tyle nasilone, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Aby dać sobie szansę na uniknięcie takiego scenariusza warto wiedzieć, kto najczęściej choruje na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc i jakie objawy powinny skłonić do pilnego zgłoszenia się do lekarza. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Co trzeba wiedzieć o POChP?

POChP to choroba układu oddechowego wywołana stanem zapalnym w oskrzelach, prowadząca do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim pyły, gazy, zanieczyszczone powietrze oraz dym tytoniowy.

POChP klasyfikuje się dziś jako chorobę ogólnoustrojową, która rzutuje na wszystkie kluczowe funkcje ludzkiego organizmu, włącznie z układem sercowo-naczyniowym. Choroba może również współwystępować z szeregiem innych problemów zdrowotnych, takich jak m.in.: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy rozstrzenie oskrzeli.

To warto wiedzieć:  

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP stanie się trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.

Grupy ryzyka POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest kojarzona przede wszystkim z osobami używającymi wyrobów tytoniowych. I rzeczywiście: palenie tytoniu, pod różnymi postaciami, wciąż stanowi główny czynnik ryzyka POChP.

Co ważne, na POChP mogą zachorować również osoby narażone na palenie bierne, jak i te, którym po latach udało się rozstać z nałogiem.

To jest ważne:

Kluczowym elementem profilaktyki POChP jest unikanie dymu tytoniowego.

Na całym świecie, również w Polsce, przybywa przypadków POChP u osób, które nie palą i nigdy nie paliły, natomiast były narażone na dyskomfort oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Smog i tworzące go toksyny to obecnie podstawowy czynnik ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, szczególnie w takich krajach jak Polska, mierzących się z problemem skrajnie złej jakości powietrza w sezonie grzewczym. 

Trzecią grupę ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc tworzą osoby, które są narażone na kontakt z czynnikami szkodliwymi w swoim środowisku pracy. Mamy tutaj na myśli przedstawicieli takich zawodów jak: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn, budowlaniec, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjerka czy kosmetyczka. Osoby wykonujące te zawody są narażone m.in. na wysokie zapylenie, wdychanie oparów chemicznych czy różnego rodzaju toksycznych substancji w aerozolu.

Objawy POChP, które powinny zaniepokoić

Podejrzenie POChP z reguły pojawia się u osób po 40. roku życia, które zgłaszają się do lekarza z nasilającymi się objawami ze strony układu oddechowego, a przy tym znajdują się w grupie ryzyka tej choroby.

Objawami, nad którymi nie należy przechodzić do porządku dziennego, są przede wszystkim:

  • Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego, pojawia się zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia, może się też nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak kurz, dym tytoniowy, opary chemiczne, aerozole etc.
  • Duszność, szczególnie w trakcie niezbyt nasilonego wysiłku fizycznego.
  • Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
  • Obniżona tolerancji wysiłku, czyli męczliwość, pogorszenie kondycji, wolna regeneracja po wysiłku, z czasem także trudności z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku etc.

O objawach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Co robić w przypadku podejrzenia POChP?

Pierwsze kroki zawsze należy skierować do swojego lekarza rodzinnego. To lekarz POZ, na podstawie badania osłuchowego i objawów zgłaszanych przez pacjenta, podejmie decyzję o ewentualnym wystawieniu skierowania do poradni pulmonologicznej, w której będzie kontynuowana specjalistyczna diagnostyka POChP.

Choć Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie można wyleczyć, to jednocześnie choroba poddaje się zarówno leczeniu, jak i profilaktyce. Podstawowym celem terapii jest zmniejszenie nasilenia objawów POChP i tym samym danie choremu szansy na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia oraz samodzielności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 7 =