czwartek, 20 marca

Przyczyny i metody radzenia sobie z nocnymi lękami i niepokojami

Intensywne uczucia strachu, niepokoju czy paniki, które pojawiają się podczas snu, mają zdolność zakłócenia naszego spokoju. Co więcej – są w stanie wpłynąć na jakość życia. Zrozumienie przyczyn i mechanizmów występowania lęków nocnych jest kluczowe, aby skutecznie zarządzać nimi, a tym samym poprawić jakość snu oraz ogólne samopoczucie. A co warto wiedzieć w tym temacie?

Czym są lęki nocne i dlaczego się pojawiają?

Szacuje się, że lęki nocne występują u około 3% populacji osób dorosłych oraz około 6% dzieci w wieku od 3 do 12 lat, jednak u nich napady ustępują samoistnie, przez co nie jest konieczne leczenie farmakologiczne. A na czym polegają? Otóż mamy tutaj do czynienia z zaburzeniami należącymi do grupy tzw. parasomnii. Obejmują one nietypowe lub nawet niepokojące zachowania pojawiające się w czasie snu, gdy przechodzimy z jednego cyklu w drugi. Najczęściej ujawniają się w fazie NREM, która rozpoczyna się tuż po zaśnięciu. Mogą mieć wiele różnych przyczyn, do których zalicza się:

  • przeżywanie głębokiej traumy,
  • silny i przewlekły stres,
  • przemęczenie fizyczne i psychiczne.

Wyróżnia się również czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia lęków nocnych, w tym bezdech senny, zespół niespokojnych nóg, migreny czy nieleczone choroby, takie jak depresja.

Objawy lęków nocnych

Marzenia senne są piękne lub przerażające i występują w fazie REM. Są kontrolowane przez układ współczulny, jednak nie wiążą się z gwałtownymi ruchami czy krzykami. Często również po przebudzeniu jesteśmy w stanie stwierdzić, dlaczego czujemy niepokój. To właśnie odróżnia koszmary od lęków nocnych. Mogą pojawić się tutaj:

  • chaotyczne ruchy,
  • przyspieszony oddech, rozszerzone źrenice,
  • krzyk,
  • panika,
  • zachowania autoagresywne.

Osoba doznająca lęków nocnych jest przerażona. Taki epizod może trwać od 1 do 10 minut, a po całym zajściu nie jesteśmy nawet w stanie stwierdzić, jaka była tego przyczyna. Co więcej, o całym zajściu rano nie pamiętamy.

Jak można poradzić sobie z lękami nocnymi?

Poradzenie sobie z lękami nocnymi może wymagać podejścia wieloaspektowego, uwzględniającego zarówno zmiany w stylu życia, jak i wsparcie psychologiczne czy medyczne. Przede wszystkim starajmy się utrzymywać regularne godziny snu, zarówno w dni powszednie, jak i weekendy. Zainwestujmy także w wygodne materace Hilding, które będą wspierać ciało użytkownika przez całą noc. Ponadto nie zapominajmy o tym, aby:

  • stosować techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie czy progresywna relaksacja mięśni, mogą być skuteczne w redukcji stresu i lęków, co może przyczynić się do zmniejszenia lęków nocnych,
  • wypróbować terapię poznawczo-behawioralną, która może być skuteczna w przypadku osób zmagających się z lękami nocnymi,
  • skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą w dziedzinie psychiatrii, jeśli nasze lęki nocne są przewlekłe.

W tym przypadku najważniejsze jest znalezienie indywidualnego podejścia, które pomoże nam zredukować częstotliwość występowania lęków nocnych.

Lęki nocne są doświadczeniem, które może być nie tylko przerażające, ale też wpływać na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Jednak dzięki postępom w dziedzinie psychologii i psychiatrii istnieją skuteczne metody diagnostyki i leczenia tego zaburzenia.

Artykuł powstał we współpracy z Hilding.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × dwa =